Az angol műveltető szerkezet (causative)

()

Bevezető

A műveltetés is olyan téma, amelyről sok-sok könyvet lehetne írni (egyébként írtak is, csak nem a nyelvtanulóknak). A haladó szintű hallgatók esetleg már rácsodálkoztak ezernyi mondatra és jelenségre, amely a műveltetéssel kapcsolatosnak tűnik, ám azokat észszerűbb eseti problémáknak tekinteni. Alább tehát röviden bemutatom, hogy mit értünk műveltetés alatt.

Persze a kérdés maga is kacifántos, ezért úgy veszem, mintha csak nagyjából kellene válaszolnom rá: műveltetés az, amikor egy cselekvő valaki mást “rávesz” arra, hogy elvégezzen valamilyen cselekvést. Ezt a magyarban a közhiedelem szerint a -(t)at/-(t)et képzővel jelezzük (megírat, levágat, olastat, dolgoztat). A közhiedelemben csekély szerepet kap, de hasonló jelentést tud kifejezni az -ít képző is, az angoltanulás szempontjából talán nem lényegtelen módon (kicsinyít, pirosít).

A gondot az okozza (itt is), hogy a két nyelv igen eltérő módon kódolja az ilyen fajta eseményeket és azok körülményeit. Ennek köszönhetően tehát Dunát lehet rekeszteni azokkal az esetekkel, amikor a magyar műveltető szerekezetet használ, az angol azonban nem, és persze fordítva. Ilyen például ez: kutyát sétáltatni – to walk the dog/to take the dog for a walk. (Azaz angolul nem sétálásra bírjuk a kutyát, hanem walk-oljuk – hát bocs, de ezt magyarul nem lehet mondani másképp.) Hogy honnan lehet tudni, hogy mikor van szó ilyen esetről? A válasz szokásosan kellemetlen: meg kell tanulni minden egyes esetet.

Ezek után nézzük azt, amikor az angol tényleg műveltető szerkezetet használ! Alább pontokba szedtem a fontosabb nyelvtani szerkezeteket, némi magyarázattal kiegészítve őket.

1. Késztetés a cselekvő megnevezésével

A szerkezet jelentése kb. ilyesmi: az alany ráveszi, megkéri, utasítja a (somene)-t, hogy a (do) által kifejezett cselekvést hajtsa végre. Kétféle változat létezik belőle:

A/ make someone DO something

Ez a szerkezet a közvetlenebb, esetleg erősebb jelentésű.

1a. Mum always made us do our homework before we could go to play with the other children.
1b. A mama mindig megcsináltatta velünk a házit, mielőtt lemehettünk játszani a többiekkel.
2a. He sometimes made everyone work at weekends, too.
2b. Néha hétvégén is dolgoztatott mindenkivel.

Bár a fenti szabályban szerepel, azért külön is megjegyzem, hogy nem csupán “megkér vagy parancsol” jelentése van a szerkezetnek, hanem “rávesz, eléri, hogy” jelentése is. Erre példa az alábbi is:

3a. John always made me laugh.
3b. John mindig megnevettetett.
4a. The film made her cry.
4b. A film megríkatta. / Sírt a filmen.

B/ get someone TO DO something

Ez a kevésbé direkt, talán enyhébb jelentésű szerkezet. Eléri, hogy valami megtörténjen, valószínű, hogy nem közvetlen utasítással, hanem valahogyan másképpen, noha nincs kizárva a közvetlen utasítás sem.

4a. Somehow they always got me to do whatever they wanted.
4b. Valahogy mindig elérték, hogy azt tegyem, amit csak akartak.
5a. The musicians got the children to play instruments, sing and do karaoke.
5b. A zenészek kipróbáltatták a hangszereket a gyerekekkel, énekeltették őket és karaokéztak is velük.

2. Esemény végrehajtatása a tárgy megnevezésével

Az alábbi két szerkezetben az a közös, hogy az elvégeztetendő cselekvés vagy esemény tárgyát nevezi meg elsősorban. Már ebben is hasonlít a szenvedő szerkezethez, és további hasonlóság, hogy amennyiben az esemény végrehajtóját is megemlíti a szerkezet, akkor azt a BY prepozícióval teszi.

A/ have something DONE

6a. She had her dress made by her aunt, and it was Gorgeous!
6b. A nagynénjével csináltatta a ruháját, és valami gyönyörű volt!
7a. Wanting to keep their house very neat, the homeowners had it cleaned once a week.
7b. Mivel rendben akarták tartani a házat, a tulajdonosok hetente kitakaríttatták.

A make someone do sg és a have something done között a lényegi különbség a cselekvő/szenvedő ellentét, ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint az általános szenvedő szerkezetre. Látható például, hogy a fenti 6-7. mondatokban mindig megmondjuk azt is, ki a cselekvő, de mert a cselekvés tárgya a mondat témája (arról szól a mondat), ezért nem a make, hanem a have someting done szerkezetet használjuk. További információ a szenvedő szerkezeteknél.

B/ get something DONE

A különbség a “have something done” és a “get something done” között alapvetően az lenne, ami a fenti “make sy do” és “get sy to do” között (tehát fokozati és az utasítás közvetlensége), ám e különbség elmosódni látszik. Ma leginkább azt mondhatjuk, hogy a “get something done” ugyanazt jelenti, mint a “have something done”, csak éppen köznyelvibb, lazább stílusban.

8a. The people who had rented our little house had left it in a messy condition, but we got it cleaned up and were glad to get back into it.
8b. Akik bérelték a házunkat, nagyon nagy rendetlenséget hagytak benne, de kitakaríttattuk, és nagy örömmel költöztünk be újra.
9a. The fence has been destroyed in a storm and I need to get it repaired quickly.
9b. A kerítés megrongálódott egy viharban, és sürgősen meg kell javíttatnom.

Lényeges!

A fent vizsgált mondatszerkezetek a műveltetés címszó alatt tárgyalandó nyelvtani jelenségeknek csupán egy szeletét fedik le. Feltétlenül érdemes a további szerkezeteket is figyelembe venni, ha például a magyarral akarod összevetni az angol műveltetést, vagy ha magyarról akarsz angolra fordítani, hiszen (ahogy fent már említettem) számtalan eset van, amikor az egyik nyelv műveltetést használ, a másik pedig teljesen másképp fejezi ki ugyanazt az eseményt.

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply