Babonák: szenvedő szerkezet

()

A Babonák egy cikksorozat, amelyben megpróbálom korrigálni azokat a téves mendemondákat, amelyek bizonyos nyelvi jelenségekhez kapcsolódnak, és amelyeket tapasztalatom szerint a nyelvtanulók nagy része valahonnan ismer. Ezek jelentősen gátolhatják azoknak a tanulóknak a haladását, akik a nyelvi-nyelvtani magyarázatokat megérteni szeretnék, és nem csak valahogy emlékezni rájuk. Aki most kezdi az egyes témákat feldolgozni, az inkább ne is olvassa el ezeket az anyagokat.

Babonák a szenvedő szerkezettel kapcsolatban

Nagy sajnálatunkra a szenvedő (vagy idegen szóval: passzív) mondatszerkezetek sokszor a mumus szerepét játsszák az angol nyelvet tanulók szemében – hasonlóan sok más nyelvtani érdekességhez. Minden bizonnyal a többi nyelvtani jelenség is álmumus: a hallgató, ha nem először találkozik a jelenséggel, minden bizonnyal oly sok önmagának ellentmondó magyarázatot hallott már a jelenségre, hogy logikus módon azt szűrte le belőle: ez a dolog megtanulhatatlan. Ezt viszont cáfolni látszik nagyon sokunk nyelvtudása, mely magában foglalja a szenvedő szerkezetek használatának képességét is.

Melyek tehát ezek a rémhírek?

Kezdjük egy egyszerűvel, talán ártalmatlannal. A szenvedő szerkezetek formájáról beszélve a nyelvtankönyvek néha hozzáteszik azt az elmés megfigyelést, hogy kizárólag tárgyas igék szerepelhetnek szenvedő mondatszerkezetekben, ám ez a kitétel meglehetősen fölöslegesnek tűnik. Ugyanis ha megértetted azt az alapvető és egyszerű szerkesztési szabályt, hogy szenvedő szerkezetet úgy csinálunk, hogy a cselekvés tárgyát tesszük meg a mondat alanyának, akkor ha megfeszülsz sem tudsz tárgyatlan igét passzív szerkezetbe tenni. A szabályt tehát felejtsük el, mondván hogy ez nem szabály, hanem egy nem is olyan nagyon érdekes, az alapszabályból egyenesen következő mellékes tény megállapítása. Ha felveszed a szabályok közé, azzal csak a szabályok számát gyarapítod, hogy minél szörnyűbb legyen a szenvedő témája…

A másik fölösleges, ám annál ijesztőbb nyelvtankönyvi megállapítás ez: “a nyelvtani alany egy feltételezett eredeti mondat tárgya”. Nyelvészeti vita van arról, hogy e megállapítás igaz-e. Volt idő, amikor valamire való modern nyelvész ezt vallotta a szenvedő szerkezetű mondatokról. Idővel azonban más nyelvészek kikezdték ezt a megállapítást, és ma már sokféle módon közelítik meg a kérdést.

Akárhogy is van azonban, ezek a nyelvészek azon vitatkoztak, hogy a mondat logikai, matematikai módszerekkel leírható szerkezetében hogyan lehetne előállítani a szenvedő szerkezetet egy algoritmussal. Ha valakit ez érdekel, nézzen utána a generatív nyelvelméletnek – ám nyelvtanuló hallgatóinkat semmiképp sem kötelezhetjük ilyen feladatokra. Mi több: az az álláspontom, hogy a legtöbb nyelvtanulónak semmi köze az efféle, noha fölöttébb érdekes, ám a nyelvészet bugyraiban elmerülni nem kívánó embernek meglehetősen borzasztó tudományos vitákhoz.

A fenti “szabályt” cáfoló nyelvészek egyik érve éppen az volt ugyanis, hogy a beszélő a legkevésbé sem indul ki semmiféle “eredeti mondatból”, hanem fogja magát, és kimondja a szenvedő mondatot ripsz-ropsz – anélkül, hogy bármiféle mögöttes mondatot megszerkesztene előtte a fejében. Mi több: ha megkérjük az anyanyelvi beszélőt, hogy mondja el a szenvedő mondatát cselekvő formában (azaz az úgynevezett eredeti mondatot mondja ki), erre igen sok esetben teljesen képtelen lesz. És nem csak ő: számtalan olyan szenvedő szerkezetű mondat van, aminek nincs és nem is lehet cselekvő formája.

A fenti “feltételezett mondat” szabályt tehát hagyjuk figyelmen kívül!

A használatról beszélve a nyelvtankönyvek zöme (a számomra ismerősek 100%-a) olyan szabálypontokat sorol fel, amelyek egymásnak ellentmondanak, következésképpen nem lehetnek igazak. Így például azt állítják, hogy a szenvedő szerkezet egyrészt akkor használatos, ha a cselekvő nem ismert vagy nem kívánjuk megemlíteni, másrészt akkor, ha a cselekvő személyét meg kívánjuk említeni és/vagy hangsúlyozni akarjuk (mely esetben a by prepozíciós szerkezetet használjuk). Nem kell sokat morfondírozni, hogy rájöjjünk, ezek a lehetőségek mindent lefednek. Ezek alapján tehát minden egyes mondatnak szenvedőben kellene állnia. Ez nincs így (vagyis vannak nem szenvedő mondatok is az angol nyelvben) – a szabályt tehát nyugodtan elfelejthetjük.

A szenvedő szerkezet megalkotásáról több anyagban is olvashatsz, kezdd az elsővel.

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply