Feltételes mód: alapszabály (jelen, jövő)

()

Ebben az anyagban bemutatjuk, hogyan alkothatunk feltételes módú mondatokat angolul, amennyiben nem múlt időre akarunk utalni (feltételes jelen vagy jövő). Kizárólag az alapszabállyal foglalkozunk, a feltételes mód különleges használatáról más helyen írunk, és a feltételes múltat is másik helyen mutatjuk be.

Villáminfó:

  1. A feltétles mód “normál” segédigéje a would
  2. A feltételt megfogalmazó mellékmondatban a múlt idő jelenti a feltételes módot
  3. A *would + can = could

1. Főmondat, mellékmondat

A feltételes mód igemód – amiből az következik, hogy formailag az igével történik valami, az igét kell valamilyen meghatározott formába tennem, hogy feltételes módot kapjak. A magyarban például a feltételes mód jele az igére toldalékként tett -na/-ne(/-ná/-né). Az ünnepel kijelentő mód, az ünnepelne pedig feltételes. A magyarban ez állandó szabály, mindig így kell feltételes módba tenni az igét.

De nem mindig kell feltételes móddal kifejezni a feltételes mondandót! Ezzel később még érdemes lesz foglalkoznod bővebben, ha szeretnéd a két nyelvet összevetni, például fordítás miatt. Egyelőre csak egy példát: Ha te nem hívsz fel minket, isten tudja, mi történik/történt volna. Az első rész is feltételes múlt, de mégsem muszáj azt mondanunk: ha te nem hívtál volna fel minket, így is jó, sőt, bizonyos jelentések kifejezésekor csak így jó!

Az angolban a feltételes módot kissé körülményesebben fejezzük ki, ugyanis nem mindegy, hogy főmondatban, vagy alárendelt mellékmondatban szerepel-e a feltételes módú ige. Ez azonban nem teszi túl bonyolulttá a helyzetet, csupán meg kell nézni, főmondatról van alárendelt mellékmondatról van-e szó. A főmondat tipikusan az, amelyikben megnevezzük azt a cselekvést, ami feltételesen történik, a mellékmondat pedig az, amelyikben megnevezzük a feltételt magát. Nézzünk példát – egyelőre csak arra, hogy mi a főmondat és mi a mellékmondat (a magyarázatokat és szabályokat alább ismertetjük):

FőmondatKötőszóMellékmondat
I would help youifI had time.
We would finish this job soonerifyou helped us a little.
She could have some problemsifwe were not staying here with her.
  1. I would help you if I had time.
    Segítenék neked, ha lenne időm.
  2. We would finish this job sooner if you helped us a little.
    Hamarabb befejeznénk a munkát, ha segítenél egy kicsit.
  3. She could have some problems if we were not staying here with her.
    Bajba is kerülhetne, ha mi nem lennénk mellette.

2. Feltételes mód nem múltra

Az angol (a magyarhoz hasonlóan) nem tart fenn külön igeidőt a jövő kifejezésére. Általában kétféle forma létezik az idősíkok szerint: múlt és nem-múlt. A nem-múlt tehát kifejez jelen és jövő időt a kontextus függvényében.

Így van ez a feltételes módú mondatoknál is. Ha nem múltról beszélünk, akkor magából a nyelvtani formából nem lehet megmondani, hogy jelenre vagy jövőre vonatkozik – mindkettőre vonatkozhat, majd a szövegkörnyezet eldönti, hogy pontosan mikorra, ha egyáltalán lényeges ez a kommunikációban.

Tapasztalataink szerint a hallgatók jó része ezen a ponton döbbenetének ad hangot. Ha közéjük tartozol, gondold át alaposan! Jelenre vagy jövőre vonatkoznak ez a magyar mondatok: Segítenék neked. Szeretnék egy új kocsit venni.? Ha te is magyar anyanyelvű vagy, a válasz nem lehet más: nem tudjuk! Lehet jelen, lehet jövő – majd a beszédkörnyezetből világossá válik, ha a beszélő úgy akarja.

Itt tehát azt tanuljuk meg, hogyan kell a nem-múlt időre vonatkozó feltételes módot megalkotni. A szabály igen egyszerű:

A főmondatban a would segédige szerepeljen
a mellékmondatban pedig valamilyen múlt igeidőt használj (would nélkül)!

  1. I would join you but I don’t think I have enough time.
    Veletek tartanék, de nem nagyon van most időm.
  2. I would like to buy a new computer soon.
    Hamarosan szeretnék venni egy új számítógépet.
  3. Budapest would be a wonderful city if locals were nicer to foreigners.
    Budapest csodálatos hely lenne, ha a helyiek kicsit kedvesebbek lennének a külföldiekhez.
  4. If I lent you this much, I wouldn’t have any money left.
    Ha ennyi pénzt kölcsönadnék neked, egy fillérem sem maradna.
  5. If you told him about this, he would really be very angry.
    Ha elmondanád ezt neki, tényleg nagyon dühös lenne.
  6. There would be no rows at all if you were not talking like this all the time.
    Semmi veszekedés nem lenne, ha te nem beszélnél folyton ilyen módon.
  7. I wouldn’t touch his computer if I were you!
    A helyedben én nem nyúlnék a számítógépéhez!
  8. I could tell you more about this if you are interested.
    Ha érdekel, többet is tudnék még mesélni erről.
  9. I wouldn’t be sitting here doing nothing if it wasn’t raining cats and dogs.
    Nem ülnék itt ölbe tett kézzel, ha nem esne, mintha dézsából öntenék.

Fontos megjegyzések

  1. Egyáltalán nem szükséges a fő- és a mellékmondatot is elmondanunk ugyanabban a mondatban. Lehet, hogy nem is akarunk összetett mondatot mondani (5. mondat), de az is lehet, hogy a mellékmondatot nem feltételesben mondod, mert nem kívánod elmondani a feltételt magát, vagy valami másféle trükkel fejezed ki (4., 11. mondat)
  2. Semmi sem kötelez arra, hogy a két tagmondat sorrendje főmondat-mellékmondat legyen. Mondd úgy, ahogy akarod – az elejére hozva azt a részt, amit hangsúlyozni akarsz. A 7., 8. mondatban a mellékmondat van elől, utána a főmondat, a többiben a főmondatot követi a mellékmondat.
  3. Ha mindkét tagmondat megvan, és a sorrend főmondat-mellékmondat, akkor nem szoktunk vesszőt tenni a kettő közé, ha fordított a sorrend, akkor igen (7., 8. mondat).
  4. Kifejezésként tanuld meg az if I were you szerkezetet “ha a helyedben lennék” jelentéssel. Az érdekessége, hogy nem az egyébként kötelező was, hanem az abnormális were szerepel benne.
  5. Ha nem erről a “neked lennék” szószerkezetről van szó, akkor az if I were használatos, ha vágyunkat fejezzük ki, és a normális if I was, ha érzelemmentes a megnyilatkozásom. (Erről később többet is tanulnod kell még!)
  6. A can segédige feltételes módban could formájú lesz. Helyette persze lehet mondani a be able to szerkezet normálisan megalkotott feltételes módját, ha fizikai képességről van szó: was/were able to.
  7. Noha teljesen szabályszerű, a legtöbb hallgatót megakasztja, ezért külön felhívjuk a figyelmedet: a there is/there are (van vmi) feltételes módban there would be (9. mondat).
  8. Attól, hogy would segédigét vagy múlt időt használunk, még persze figyelni kell arra, hogy folyamatos vagy egyszerű legyen az igeidő. A 9. mondat vége folyamatos (if you were not talking), mert zavaró szokást akart kifejezni a beszélő. A 12. mondat mindkét része folyamatos, mert a jelen pillanatban éppen zajló eseményeket akart kifejezni a beszélő. Ügyelj rá mindenütt!

3. Kérdések, kétségek

Ez a pont nem tartozik szorosan a törzsanyaghoz, de ha problémák gyötörnek, olvasd el – hátha nem súlyosbítja a helyzetet! Olyan kérdéseket válaszolunk meg, amelyek fel szoktak merülni más hallgatóknál.

3.1 Honnan tudjam, feltételes-e?

Kérdés: azt mondod tehát, hogy a feltételes módot az angol úgy fejezi ki az alárendelt mellékmondatban, hogy egyszerűen múlt időbe teszi a mondatot. Oké. Egyszerűbe vagy folyamatosba, ez is rendben van. Na de akkor honnan tudjam megállapítani egy múlt idejű mondatról, hogy az most feltételesben van, vagy csak úgy saját jogán múlt időben? Hogy az if you were here azt jelenti-e, hogy “ha itt lennél”, vagy pedig azt, hogy “ha itt voltál”? Naaaaa?

Válasz: A kérdés nagy mértékben megfontolatlan, ha nem haragszol. Ezzel az erővel azt is kérdezhetnéd, hogy állapítsa meg az ember, hogy a table táblázatot, asztalt vagy valami mást jelent-e, vagy hogy ha -t van valaminek a végén magyarul, akkor az tárgyeset vagy múlt idő. Hát úgy, hogy megnézi, mi van körülötte. Feltehetőleg soha nem lesz olyan szituáció, hogy eléd tárnak egyetlen mondatot mindenféle körítés nélkül, hogyaszongya if you were here, aztán a mondat szerzőjének se híre, se hamva. Kontextus van mindig, mindenütt. If you were here, I would know what to do. | If you were here, you surely saw me because I was here too. Ugye, látod, hogy egyértelmű így mindkét mondat?

3.2 Én azt tanultam, hogy háromféle feltételes mód van.

Kérdés: Nekem azt mondták, hogy háromféle feltételes mód van, itt meg szó sincs ilyenekről. Miért?

Válasz: Azért, mert nincs háromféle feltételes mód. Egyféle van, ez, amit itt bemutattunk. Ezen kívül meg kell tanulni, hogyan tesszük múlt időbe a feltételest (ez marhaegyszerű lesz) és punktum. Ha ezekkel nem tudsz majd elmondani feltételes mondatokat, akkor emelhetsz panaszt, hogy hiányolod a háromféle feltételest – de nem fogod ezt tenni, erről biztosíthatlak! Ne bonyolítsd az életet, olyan egyszerű az egész!

Kérdés: Na de tanultam olyat, hogy az IF-es mondatban jelen idő van, és azzal kell jövőt mondani, meg hogy ne legyen az IF-esben WILL, és hogy a főmondatban nem kell mindig would meg satöbbi. Ez itt sehol nincs leírva.

Válasz: Nincs, mert nem tartoznak ide és/vagy nem is igazak. Bizonyára ilyenre gondolsz, mint If you see Jenny tell her I want to talk to her, ahol ugye tényleg az a helyzet, hogy az if you see-ben nem lehet WILL-t mondani, és persze jövőre utalok vele. Na de mi közünk van ehhez? Itt a feltételes módot tárgyaljuk, ez a mondat pedig nem az! Ez a mondat felszólító és kijelentő módú. Nézd meg a magyar fordítását, az sem feltételes: “Ha látod Jennyt, mondd meg neki, keresem!” – egy darab feltételes nem sok, annyi nincs benne! Másrészt feltételes módban (az egyetlen létezőben) jövőre – mint azt fentebb olvashatod – vagy would-dal, vagy múlt idővel utalunk, és semmiképp sem jelen idővel! További infó a Feltételes módról szóló babonák (vagy vmi hasonló) című tananyagunkban olvasható, ajánlom figyelmedbe!

3.3 Múltban?

Kérdés: És azt hogy mondod, hogy “elmosogattam volna”?

Válasz: Olvasd el a feltételes múltról szóló tananyagunkat!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply