Létezés kifejezése: there is/there are

()

Az alábbiakban azt mutatom be, hogyan szoktuk az angolban valaminek a létezését kifejezni: hogy valami van vagy nincs, illetve hogy valamiből mennyi van. Ezt a magyarral összehasonlítva első látásra kicsit nehéz megszokni, hiszen a magyarban ilyen nyelvtani eszköz (jóformán) nincs. Ha viszont bírsz más idegen nyelveket is, például a franciát, a németet, a spanyolt, akkor már ismerős lehet számodra, hogy a létezés kifejezésére az idegen nyelvek sokszor használnak valamilyen speciális eszközt. Így tesz tehát az angol is. Az angol eszköze erre a There (be) szerkezet, amit sokszor egyszerűsítenek a nyelvkönyvek és a hallgatók there is / there are szerkezet névre.

A fent említett nyelvek például így fejezik ki a jelen anyagunkban tárgyalandó létezést: franciául il ya, németül es gibt, spanyolul hay – és még persze számos más nyelvben is vannak ilyen eszközök.

1. A forma

ThereBE (+ NOT)Amiről beszélünkHelyhatározó + egyebek
Thereisa nice deskin his office.
Therearetwo peoplein the lobby waiting for you.
Thereisn’ta restaurantin this small hotel.
Therearen’tany mistakesin your homework.
Thereareno mistakesin your homework.
Thereisno onein the restaurant at the moment.
  1. There’s a nice desk in his office.
    Van egy szép íróasztal az irodájában
  2. There are two people in the lobby waiting for you.
    Van két ember a hallban, téged várnak.
  3. There isn’t a restaurant in this small hotel.
    Ebben a kis szállodában nincs étterem.
  4. There aren’t any mistakes in your homework.
  5. There are no mistakes in your homework.
    Nincs hiba a házi feladatodban.
  6. There is no one in the restaurant at the moment.
    Pillanatnyilag senki sincs az étteremben.

1.1 Tagadás kifejezése

A 3. és 4. példamondat szerint lehet a BE igét a tagadószóval használni – ettől tagadóvá válik a mondat. Az 5. példamondat tanúsága szerint úgy is megoldható a tagadás, hogy a mondat állítóban szerepel ugyan, de a főnevet használom a NO szóval együtt. Mindkét megoldás helyénvaló és gyakran használják mindkettőt. A második megoldás talán kissé gyakoribb a hétköznapi nyelvhasználatban.

1.2 Összevonások

Főleg beszédben, de írásban is előfordul a there és a létige összevonása. There + is = There’s [ðəz], there + are = there’re [ðərə].

1.3 Egyeztetés

A BE igét számban egyeztetni kell azzal a főnévvel, amelynek a létezéséről beszélek a mondatban. Ha a főnév egyes számú, akkor is, ha pedig többes számú, akkor are formában szerepel a létige (legalább is jelen időben, hiszen a szerkezet sokféle más formában is használható: múlt időben, befejezett igeidőkben, segédigével együtt stb.) Így az 1. mondat egyes számú (a nice desk), a 2. mondat többes számú (two people).

A fenti megállapítás igaz a sztenderd, “iskolai”, “akadémiai” nyelvhasználatban – és emiatt a nyelvvizsgákra is ezt kell szem előtt tartanod. Nem igaz azonban a ténylegesen beszélt és használt (tehát az igazi) angol nyelvhasználatban. Erről olvashatsz a There’s a lot of people című írásomban.

Ha felsorolás szerepel a mondatban, akkor a felsorolás legelső elemével kell egyeztetni a BE igét. Az alábbi mondatban bármennyire több dologról beszélek összességében, a felsorolás első eleme egyes számú, tehát a létige is is formában szerepel – és ezt még az sem érvényteleníti, hogy a felsorolás második eleme eleve többes számú:

  1. There is a table and four chairs in the room.
    A szobában van egy asztal és négy szék.

1.4 Kérdések

Szokás szerint: a mondat a kérdőszóval kezdődik, ha van (ha nincs, akkor üresen marad ez a hely), a BE és a THERE pedig helyet cserélnek egymással.

  1. How many chairs are there in the room?
    Hány szék van a szobában?
  2. Is there a cinema in your village?
    Van a faluban mozi?

1.5 Rövid válaszok

A rövid válaszban a there és a létige ismétlődik meg, ha szükséges, akkor tagadó alakban.

  1. Is there a post office near here? – Yes, there is. / No, there isn’t.
    Van a közelben egy posta? – Igen, van. / Nincs.
  2. Are there any people in the street? – Yes, there are. / No, there aren’t.
    Vannak emberek az utcán? – Vannak. / Nincsenek.

2. A használat

A táblázatból kiderül, hogy a there is / there are szerkezettel szereplő mondatokat leginkább csak akkor használhatjuk, ha a mondat tartalmaz valamilyen helyhatározót is. Ez a megjegyzés persze alapvetően elméleti, tekintettel arra, hogy a magyarban sem természetes létezést kifejező mondatokat szerkeszteni helyhatározó nélkül. Ha mégis előállítunk ilyen mondatokat, azok különleges eseteknek számítanak, s valamilyen egyéb szabály irányítja őket. A Van három ember. Van ilyen. Van pénz. mondatok különlegesnek számítanak – s ezeket angolul valószínűleg valamilyen más nyelvtani szerkezettel érdemes mondani. Hogy milyenekkel? – a válaszra kénytelen leszel várni egy kicsit, egyelőre gyakoroljuk be ezt itt.

Gyorsteszt

Ez egy egyszerű teszt ehhez az anyaghoz. További teszteket és játékokat találsz ehhez és más témákhoz is a Feladatok menüpont alatt.

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply