Prepozíciók: TO vagy FOR?

()

Azt tanuljuk meg, hogy ha egy igéhez to és for prepozícióval is kapcsolhatok indirekt tárgyat, akkor milyen szabály alapján kell választani. A témánk szorosan kapcsolódik a tárgyak fajtáihoz (direkt és indirekt tárgyak). Ha azt a témát még nem dolgoztad fel, érdemes azzal kezdened!

1. A problémás esetek

Akkor merül fel a kérdés egyáltalán, ha olyan igét használsz mondatban, amelyiknek van (és meg is jelenik) egy prepozíciós indirekt tárgya. Ilyenek az alábbiak:

  1. Can you explain this to me, please?
    Meg tudnád ezt magyarázni nekem?
  2. I have bought something for you.
    Vettem neked valamit.
  3. I wrote an email to Mary on Saturday.
    Írtam egy emailt Marynek szombaton.
  4. Can you post this letter for me, please?
    Feladnád ezt a levelet nekem?
  5. I gave the books to the children.
    A gyerekeknek adtam a könyveket.

A kérdés tehát ez: miért szerepel egyik helyen to, a másik helyen for ezekben a mondatokban? A magyar szabályokból nyilvánvalóan nem szabad kiindulni, hiszen a magyar mondatokban mindenütt ugyanaz szerepel: valakinek. Azt is fontos tudni, hogy ezek a mondatok a legtöbb esetben csak egyféleképpen helyesek: nem jó mondat a * I have bought something to you; amikor pedig mindkét prepozíciót használhatjuk, akkor merőben más jelentést hordoznak: az 1. mondat jó lenne for prepozícióval, de teljesen mást jelentene.

2. A szabály

A to prepozíció valamilyen közvetlenséget jelent, de mindenképpen irányt, a legtöbb esetben mozgást. Az esemény közvetlenül az illető tárgyra irányul, nincs semmilyen köztes elem. Így az első mondatban az explain beszédet jelent, ami pedig közvetlenül rám irányul. Nekem mondja az illető a dolgot, a beszédet rám irányítja, nincs semmilyen közbülső állomás. Az emailt is Maryra irányítjuk, a to-val mozgást fejezünk ki: az email tőlem Maryhez jut közvetlenül, ahogy a könyvek is az 5. mondatban.

Ezzel szemben a for közvetettséget hordoz, de van egy fontosabb elem is a jelentésében: a tárgy mindig valahogyan profitál a cselekvés elvégzéséből, mintha helyette tenné meg valaki a dolgot, de legalább is az ő kedvében járva. A 2. mondatban a vásárlás a te “kedvedért” történt, mintegy “helyetted” én megvettem azt a valamit (noha nyilván én is fizettem ki, de ez mellékes elem, akkor is így mondanánk, ha te adtál volna pénzt rá, és előtte megkértél volna a vásárlásra). A 4. mondatban talán egyértelműbb ez: a levél postára adása az én kedvemért történik, én helyettem végzed el, ha elvégzed, az én kérésemre.

Ha ez kicsit bonyolultan hangzik, azon nem csudálkozunk – de mielőtt tovább lépnénk, olvasd el még egyszer és értelmezd a mondottakat!

Ha készen állsz, vizsgáljunk meg olyan eseteket, ahol mindkét változat helyes lenne, és nézzük meg, mi is a különbség!

  1. John wrote a letter to me. He is staying in London now.
    John írt nekem egy levelet. Most Londonban van.
  2. John wrote a letter for me because he is much better at writing.
    John írta meg nekem a levelet, mert ő sokkal jobban tud írni.
  3. Can you explain this to me please, I’m not sure I understand it all.
    Megmagyaráznád nekem? Azt hiszem, nem teljesen értem.
  4. Can you explain this for me, please? I’m not sure you understand it all.
    Elmagyaráznád ezt nekem? Lehet, hogy nem teljesen értetted meg.

A 6-osban egyenes irányultság van – írta a levelet, és én voltam a címzett, a levél a birtokomba került. A 7-ben viszont én profitálok a levélírásból, a levelet John az én kedvemért, helyettem írja meg. A 8-ban én nem értem a dolgot, kérem, hogy magyarázza meg nekem – én leszek a címzett, én kapom a magyarázatot, rám irányul a magyarázat közvetlenül. A 9-ben viszont az én kedvemért magyarázza el valaki – kitaláltad? Ez valószínleg tanár-diák kapcsolatban hangzik el, a tanár kérheti így meg a diákot a magyarázatra. No nem mintha a tanár nem értené, ezért van for – a magyarázat a tanár kedvéért történik, ha tetszik: ő profitál belőle (mert majd megnyugszik, hogy a hallgató tényleg érti-e vagy sem).

4. Fontos figyelmeztetés

Az itt tárgyalt különbség kizárólag a prepozíciós indirekt tárgyakra vonatkozik, és semmit sem állapít meg arról, hogy a két prepozíciót hogyan kell használni más esetekben. Tartsd ezt szem előtt, és ne próbáld meg ráhúzni ezeket a szabályokat másféle szituációkra – az esetek többségében ugyanis nagy valószínűséggel rossz eredményt kapnál, de ha mégis helyes lenne a mondatod, az csak a vak véletlennek lenne köszönhető!

Máris elvégezhetsz egy gyakorlatot, hogy teszteld a tudásodat: Prepozíciós tárgyak 1 (de kereshetsz újabbakat is a Teszt és Játék és a Feladatok menüpontban).

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply