Az angol ige formái (verb forms)

()
Difficulty level 1/6Nehézségi szint: 1/6
A1: kezdő

Ebben az anyagban azt mutatom be, milyen alapvető formái vannak az angol igéknek. Teljesen kezdőknek is ajánlom, de haladóbbak is hasznosnak találhatják.

Itt csak magát a formát szeretném bemutatni, elsősorban azért, hogy tudd, melyik formára kell gondolnod, ha ezekről esik szó egy oktatóanyagban, illetve hogy rendszerben láthasd a dolgot. A használatuk szabályai természetesen nem férnek itt el. Azt gyakorlatilag az összes nyelvtannal foglalkozó többi oktatóanyag tartalmazza.

1. Infinitive

Magyarul: főnévi igenév vagy infinitív. Két formája létezik: a csupasz infinitív (bare infinitive) és a to szócskával ellátott teljes infinitív (to-infinitive).

to go, to work, to play
go, work, play

Használatára nem lehet (nem érdemes) összegyűjtött szabálylistát írni, mert számtalan nyelvtani és más szabályt kellene felsorolni hozzá. Érdemes megjegyezni azonban, hogy a magyarral nem szabad párhuzamba állítani az angol főnévi igenév használatát. Sok olyan eset van, amikor megegyezik a két nyelv szabálya, ám sokszor teljesen eltérőek. Az akar ige után például főnévi igenevet használ a magyar, és véletlenül, csudák csudájára az angol want ige után is infinitive szükséges.

  1. I want to sleep.
    Aludni akarok.
  2. Joe wants to work abroad.
    Joe külföldön akar dolgozni.

A szeret ige után a magyar ugyancsak főnévi igenévbe teszi az igét, az angol like azonban nem így viselkedik, és hol főnévi igenevet, hol egy ún. gerund alakot használ (lásd alább), természetesen jelentésbeli különbséggel a két megoldás között.

  1. I like playing tennis.
    Szeretek teniszezni.
  2. I like to do the washing up soon after dinner.
    Szeretem elvégezni a mosogatást nem sokkal vacsora után.

Az infinitive általában szótári alakként is ismeretes, mivel a szótárban ilyen formában szoktuk felsorolni a szavakat. A nyomtatott szótárakban puszta infinitívként láthatók az igék (open, work), a te saját szótáradba azonban írd majd teljes főnévi igenév alakban őket (to open – kinyitni, to work – dolgozni), mert így látható azonnal, hogy igét írtál ki, nem pedig főnevet vagy más szófajú szót.

A példában szereplő mindkét szó lehet más szófajú is. open: nyitott (melléknév), work: munka, alkotás (főnév). Ez az angolban teljesen általános jelenség, ugyanaz a szó lehet ige, főnév, melléknév vagy más is.

A nyomtatott szótárak pedig külön jelzik, hogy igéről van-e szó vagy másról. Ha ige az illető szó, akkor egy V betűt írnak mellé, mivel az “ige” angolul verb. Néha vi vagy vt rövidítést írnak az egyszerű v helyett, ez pedig rendre tárgyatlan igét (intransitive verb) illetve tárgyas igét (transitive verb) rövidít, és azért a v betű áll az elején, mert az a fontosabb, hogy ige, és mellesleg az, hogy tárgyas vagy tárgyatlan.

2. Gerund

Ilyen szófaj nincs a magyarban, tehát magyarul is “dzserönd” néven hivatkozunk rá a legtöbbször, latinos műveltségűek esetleg a gerundium nevet is preferálhatják. Gerund alakban az ige egy ing végződést kap, és nincs semmi más díszítés rajta – tehát a főnévi igenévnél látható to sem szerepel benne.

going, working, playing

Tömérdek dologra használható (mi több: használandó), többek között akkor, ha főnévre van szükségünk, de igéből akarom képezni a szót. Ilyen használatában eléggé hasonlatos a magyar -ás/-és képzős, igéből képzett főnevekhez – de nem teljesen ugyanolyanok!

  1. Playing chess is boring.
    Sakkozni unalmas.
  2. Jogging is good for your health.
    A kocogás jót tesz az egészségnek.

Figyeld meg, hogy a magyar és az angol szabályokat itt sem lehet összekeverni: az 5. mondatban angolul gerund szerepel, s hiába mondtuk azt, hogy a magyarban ez amolyan igéből képzett főnévnek felel meg, a magyar fordítás úgy természetes, ha főnévi igenevet használok, nem pedig főnevet. Ha neked mégis tetszik az A sakkozás unalmas. mondat magyarul, a lényeg akkor is az, hogy magyarul biztosan lehet főnévi igenévvel is mondani, angolul meg nem.

3. Participle

A participle már létezik a magyarban, de nem lehet egy az egyben megfeleltetni valamely szófajnak. Hol a magyar melléknévi igenévnek, hol a határozói igenévnek felelhetne meg, de sok esetben egyiknek sem.

Participle-ből kétféle van: present (jelen) és past (múlt).

3.1 Present participle

Jelen idejű melléknévi igenév. Minden igének van ilyen formája, és kivétel nélkül mindig úgy képezzük, hogy az alapigére egy -ing toldalékot teszünk.

going, working, playing

Ha ezen a ponton felkiáltanál, hogy: “Álljunk meg egy szóra, hát tök ugyanezt mondtad az előző pontnál a gerundről!”, akkor igazad van. De nem történt tévedés: ez egy teljesen más szóforma, és hát mit csináljunk, teljesen megegyezik az előzővel.

Ebből persze gondolhatod, hogy akkor nyilván a használatában lesz különbség. Valóban: míg a gerund főnévszerű, a present participle melléknévszerű. Mint a magyar folyamatos melléknévi igenév: jár – járó, dolgozik – dolgozó, játszik – játszó.

Vigyázz, a fenti magyar szavak lehetnek főnévszerűek is, de itt nem az a jelentésük szerepel, hanem a melléknévszerű. Nézd meg az alábbi példákban:

  1. the children going to school
    az iskolába menő (igyekvő?) gyerekek
  2. a working solution
    egy működő megoldás (work – működni jelentéssel is bír)
  3. the guy playing football
    a focizó fiú

A present participle-ről külön oktatóanyagban tanulhatsz bővebben.

3.2 Past participle

A magyar befejezett melléknévi igenévhez eléggé hasonlít (de persze nem ugyanaz). Még a képzése is hasonlít: a magyar befejezett melléknévi igenév tökéletesen megegyezik a múlt idő formájával (elvégzett feladatok, a megvásárolt dolgok).

Az angolban a past participle formája a legtöbb ige esetén teljesen megegyezik a múlt idő formájával:

worked, played, invited

Bizonyos igéknél teljesen különálló alakja van a past participle-nek, ezek az úgynevezett rendhagyó igék. Ezeket mind be kell magolni, semmiféle szabály nincs.

done, seen, drunk

Használatáról több külön oktatóanyag szól, de íme néhány példa:

  1. the emails sent yesterday
    a tegnap elküldött e-mailek
  2. refused application
    elutasított jelentkezés
  3. fried eggs
    sült tojás (azaz: rántotta)

4. Példa néhány igére

Az alábbi táblázatban az infinitive két formája közül csak a teljeset (a to szócskát tartalmazót) adtam meg, hogy spóroljak a hellyel. A bare infinitive (csupasz infinitív) minden esetben ugyanaz a to nélkül.

Infinitivegerundpresent participlepast participlemagyar jelentés (szótári alakban)
to playplayingplayingplayedjátszik
to gogoinggoinggonemegy/jár
to seeseeingseeingseenlát
to bebeingbeingbeenlenni
to drinkdrinkingdrikingdrunkiszik
to eateatingeatingeateneszik
to livelivinglivinglivedlakik/él
to inviteinvitinginvitinginvitedmeghív
to workworkingworkingworkeddolgozik
to lielyinglyinglainfekszik/fektet
to putputtingputtingputtesz / elhelyez

Gyorsteszt

Ez egy egyszerű teszt ehhez az anyaghoz. További teszteket és játékokat találsz ehhez és más témákhoz is a Feladatok menüpont alatt.

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply