Útmutató a szövegkiegészítési vizsgafeladatokhoz

()
Difficulty level 4/6Nehézségi szint: 4/6
B2: középszint

Nyelvvizsgákra készülőknek szóló sorozatomban most a behelyettesítős típusú olvasásértési feladatokhoz adok néhány tanácsot. Közép- és felsőfokra készülőknek ajánlom.

1. A feladat típusai

Behelyettesítősnek, angolul gap filling típusúnak nevezzük azokat a feladatokat, amelyekben egy szöveg bizonyos részeit üresen hagyták (más szóval kihúzták, eltávolították a szöveg bizonyos részeit), a vizsgázó feladata pedig az, hogy beillessze a megfelelő részeket oda.

A feladat legegyszerűbb fajtája, amikor egy-egy szót hagynak ki a szövegből. Erről írtam egy másik anyagot Útmutató a Gap-filling feladatokhoz címmel. Itt most a feladat kacifántosabb fajtáiról szólunk.

Ebben a “kacifántosabb” fajtában ugyanis teljes egész mondatokat, vagy akár több mondatnyi részeket is kihagytak a szövegből. A kihagyott részeket a szöveg mellett vagy alatt listázzák, a vizsgázó feladata pedig az, hogy kiválassza, melyik kihagyott helyre melyik mondat (vagy szövegrész) szükséges. Esetenként – hogy ne legyen olyan könnyű az élet – a szükségesnél több beilleszthető részt is megadnak, tehát lesz olyan a megadott beillesztendők között, amely sehová sem illik. A vizsgán általában betűket kell csak beírni a kihagyott helyekre: a beillesztendő szövegrész betűjelét.

2. Néhány tanács a feladat megoldásához

2.1 A szövegösszefüggés

A legkézenfekvőbb alkalmazandó technika az, hogy elolvasod a teljes szöveget, megérted, miről szól (szótárt általában lehet használni), majd elolvasod a beilleszthető opciókat, és a szövegösszefüggésből rájössz, hogy melyik hová való.

Easier said than done – mondhatnád. Igazad is lenne, ha nem ez lenne a legfontosabb képesség, amit a vizsgafeladat tesztelni hivatott. Vagyis: ha tényleg rendelkezel azzal a tudásszinttel, amiről vizsgabizonyítványt szeretnél kapni, akkor hidd el: nem ördöngösség ezt megcsinálni. Hogy milyen problémák merülhetnek fel közben? Ilyenek:

Szeleburdiság: a vizsgázó nem igazán olvassa el a teljes szöveget, egy-két szóba vagy kifejezésbe akar belekapaszkodni, és az alapján megtalálni a helyes megoldást. nem fog menni! Legfontosabb tanácsunk ismét: olvasd el a teljes szöveget (a kihagyásokkal persze), és ne akarj behelyettesíteni semmit, amíg a végére nem értél! Ha már elolvastad, tudod, hogy miről szól a szöveg. Ez után olvasd el a beilleszthető opciókat, és így már könnyebb (sőt, megkockáztatjuk: könnyű) lesz megoldani.

Szótárazási mánia: Ha túl sok időt töltesz azzal, hogy minden egyes számodra ismeretlen szót kikeress, akkor nem lesz időd a lényegi dologra: megérteni a teljes szöveget. A szótárazásról szóló anyagainkat ajánljuk figyelmedbe, de addig is: csak azt keresd ki, ami feltétlenül szükséges, és alapesetként a szövegkörnyezetből próbáld kitalálni a számodra új szavakat vagy kifejezéseket inkább!

2.2 Kötőelemek

Persze némi technikai segítség is kéznél van, de nem mindig. Keress a beillesztendő szövegrészekben olyan szavakat és kifejezéseket, amelyek utalnak valamire. Ilyen lehet egy névmás vagy mutatószó: he, she, they, this, those stb. Ezek mindenképpen utalnak egy meghatározott valamire (főnévre, mondatrészre, személyre, tárgyra). Keress ilyet a főszövegben. Ha megtalálod azt, amire pl. a they utalhat, és értelmes egészt is ad így a szöveg, akkor nyert ügyed van. Ha nem találsz ilyet, az is sokatmondó: akkor feltehetőleg nem azt a szövegrészt kell beillesztened a fő szövegbe, amit kinéztél.

2.3 Ellenőrizd a munkát!

Egy fontos lépést sokan hajlamosak kihagyni: a munka végeztével átnézni és ellenőrizni a megoldásokat. Pedig ez sokaknál jelentene nagy segítséget, amit onnan tudok ilyen bizonyossággal, hogy a vizsgára készülésnél a házi feladatként elvégzett feladatok ellenőrzésénél elég, ha arra kérem a nyelvtanulót, hogy gondolja át még egyszer a megoldását, és lám, azonnal módosítja az álláspontját, és kijavítja a rossz megoldását saját maga. A tanár feladata annyi volt, hogy megkérje őt, gondolja át még egyszer. Tanulságos, nem?

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply