Clefting (kizáró fókusz az angolban)

()
Difficulty level 5/6Nehézségi szint: 5/6
C1: haladó

Ebben az anyagban bemutatom azt a clefting néven is ismert mondatszerkesztési eljárást, amellyel kizáró fókuszt tudunk kifejezni az angolban. Haladóknak ajánlom az anyagot. A clefting különleges típusáról itt olvashatsz: WH-clefting, ALL-clefting.

1. A fókusz fogalma – fókusz a magyarban

A nyelvtanban fókusznak nevezzük azt a részt, amire az értelmi hangsúly esik. Ezt a részt úgy emeljük ki, úgy hangsúlyozzuk, hogy azt mondjuk vele: “éppen azt, éppen úgy stb. és nem másképp”. Ezt sokszor kizáró hangsúlynak is nevezzük.

Vizsgáljuk meg a magyar mondatszerkezetet, és döntsük el, hogyan működik a fókuszálás a magyarban! A kiinduló mondatunk legyen ez: Kedden elmentünk Klárival Debrecenbe.

A magyar mondat szórendjéről azt szokták gondolni, hogy nagyon “engedékeny”, minthogy számos szórendi variációt megenged. Ez azonban csak a laikusok körében terjedő fáma, mert igaz ugyan, hogy a szavakat ide-oda pakolgathatom, de azt is látni kell, hogy a pakolgatással mindig újabb és újabb jelentést fejezünk ki. Ezek közül itt most természetesen csak a fókuszt emeljük ki, akit viszont érdekel a téma, olvasgasson generatív nyelvészeti tanulmányokat!

Tegyük fel, hogy fókuszálni szeretném a Klári-t. Ez azt jelenti, hogy azt szeretném mondani: éppen Klárival mentünk, nem pedig Katival vagy Jóskával vagy mással. Ez a mondat így fog kinézni:

Kedden Klárival mentünk Debrecenbe.

A kiejtésben a mondat fő hangsúlya a fókuszált részre, ez esetben a Klári-ra esik. Most mondjuk azt, hogy kedden, nem pedig szerdán vagy pénteken vagy bármely más napon:

Kedden mentünk Klárival Debrecenbe.

Most pedig tegyük a fókuszt Debrecen-re, amivel azt fogjuk hangsúlyozni, hogy nem Bajára, nem New York-ba, nem máshová, hanem éppen Debrecenbe:

Kedden Debrecenbe mentünk Klárival.

Biztosan ki is találtad már: a magyar nyelv fókuszálási szabálya ez: a közvetlenül az ige előtti hely a fókusznak van fenntartva. Amit fókuszálsz, azt tedd oda, és tegyél rá főhangsúlyt. Fordítva is igaz: bármi, ami közvetlenül az ige előtt áll és hangsúlyozva van, az mindenképpen kizáró fókuszos lesz a mondatban.

Olyannyira szabályszerű ez, hogy még az igekötőt is kidobja onnan a fókusz, ha van igekötő. Például: Kedden olvastam el a levelet. Az “elolvas”-ból szegény “el” igekötőt jól kipenderítette az ige elől a fókusz.

2. Fókusz az angolban

Az angol nyelv mondatszerkesztési szabályai nem engedik meg, hogy a szórendet felborogassam (legalább is nem úgy, ahogy a magyarban – de erről majd később), tehát a magyarnál feltárt fókuszálási megoldás biztosan nem fog működni. Fókuszálni azonban kell, hiszen ez olyan dolognak tűnik, amit nyilván az angol nyelv is “szeretne” kifejezni, így aztán más megoldások alakultak ki.

2.1 Egy pótmegoldás: A hangsúlyozás

Beszédben mód van arra, hogy a fókuszos részt egész egyszerűen mondathangsúllyal fejezzük ki az angol mondatban – ami érdekes dolog, hiszen a magyar ezt nem teszi lehetővé. A kiinduló, fókusztalan mondatunk ez:

  1. I went to London with Bob on Tuesday.

A hangsúlyfókusz szabálya ez: tedd a mondathangsúlyt (a mondatban a legnagyobb hangsúlyt) a fókuszálni kívánt mondatrészre! Ha tehát a Bob lesz a fókusz, akkor arra esik a legnagyobb hangsúly, ha a London, akkor arra, és így tovább.

Ez természetesen nem megoldás írásban, hiszen nincs mód arra, hogy folyó írásban a hangsúlyt is jelöljük – a tipográfiai és más formázási lehetőségeken kívül, mint például az aláhúzás vagy a félkövér betűk használata.

2.2 Az egyik nyelvtani megoldás (és maga a témánk): Clefting

Mondom, ez az egyik megoldás – vagyis ezen kívül létezik másféle eszköz is, de ebben az anyagban csak ezzel foglalkozunk.

Maga a cleft szó a cleave, cleft, cleft rendhagyó igének az egyik alakja, jelentése: hasítani, szétvágni, feldarabolni. A szó sokat elárul a jelenségről, hiszen a mondatot – mint mindjárt látni fogod – feldaraboljuk, széthasítjuk valamilyen szempontból.

A cleftelési eljárás

A következő két bekezdésben leírom szavakkal, hogy hogyan csináljuk a cleftinget alkalmazó mondatot. Ha nehéznek találod értelmezni, hagyd a fenébe, és térj rá a táblázatos részekre, azokból biztosan jobban látni fogod, hogy egyáltalán nem bonyolult – csak leírni az (sajnálhatsz is engem, hogy én meg leírom, mert hát muszáj, vagy mi.)

A cleftelt rész (hát igen, ilyen öszvér nyelven szoktuk mondani) a mondat elé rakott szerkezeti egység, amely minden esetben az it szócskával kezdődik, utána mindig a létige megfelelő formája jön, majd pedig a fókuszálandó, kiemelendő, hangsúlyozandó (“cleftelendő”) mondatrész jön, majd egy kötőszó, és végül az eredeti mondat megmaradt része.

A “megmaradt rész” alatt azt értjük, hogy a fókuszálandó mondatrészt az eredeti, kiinduló mondatból kiragadjuk, és átvisszük a cleft rész fókusz helyére. A táblázatban szereplő mondatokban így: (a kiragadott mondatrészt), áthúzással és zárójelek közé téve jelöltem. Ezt a részt természetesen törölni kell a mondatból, csak a követhetőség miatt hagytam benne így jelölve, hogy jobban átlásd a mondatszerkesztés logikáját.

A clefting-megoldásokat több csoportra osztjuk a könnyebb átláthatóság kedvéért.

1. Nem prepozíciós szószerkezet fókuszálása
2. Főnévi csoport fókuszálása prepozíciós szerkezetből
3. Teljes prepozíciós szerkezet fókuszálása

2.1 Nem prepozíciós szószerkezetek fókuszálása

Ez általában a mondat direkt tárgya vagy az alanya, de lehet más alkotóelem is, például egy prepozíció nélküli határozószó. Ilyenkor vagy a that vagy a who lesz a kötőszó, esetleg egy időre vagy helyre vonatkozó névmás (when, how) stb.) – a fókuszált elem jelentésének megfelelően. A that szinte biztosan mindig helyes lesz, még akkor is, ha személyt jelentő főnevet clefteltünk. Megjegyzendő, hogy a személyes névmások tárgyesetbe kerülnek, ha a cleft részbe kerülnek.

Illetve az is érdekes, hogy nyelvhelyességi vita zajlik elég régóta, főleg az amerikaiak körében erről a kérdésről. A nyelvhelyesség védnökei kardoskodnak az It is I, It is he stb. formák mellett, a többi pár százmillió pedig tárgyesetbe teszi ilyenkor a névmást. Én azt javaslom, tarts a tömeggel!

It(be)fókuszkötőszómaradék mondat
Itisa ticketthatI bought (a ticket) yesterday.
Itismewho(I) bought a ticket yesterday.
Itisthe old German carthatwe saw (the old German car) last night.
Itmust bea ghostthatyou saw (a ghost) in the attic.
Itisnowthat/whenI want to talk to you (now).
Itwasyesterdaythat/whenI called you (yesterday).
Itisevery second Mondaythat/whenwe have the staff meeting (every second Monday).
  1. It is a ticket that I bought yesterday.
    Jegyet vettem tegnap.
  2. It is me who bought a ticket yesterday.
    Én vettem jegyet tegnap.
  3. It is the old German car that we saw last night.
    A régi német kocsit láttuk tegnap este.
  4. It must be a ghost that you saw in the attic.
    Biztosan kísértetet (nem pedig mást) láttál a padláson.
  5. It is now that I want to talk to you.
    Most akarok beszélni veled.
  6. It was yesterday when I called you.
    Tegnap (és nem máskor) hívtalak.
  7. It is every second Monday that we have the staff meeting.
    Minden második hétfőn (= és nem máskor) van munkahelyi megbeszélésünk.

2.2 Főnév cleftelése prepozíciós szerkezetből

Csak a főnevet emelem ki, és megmarad a prepozíció az eredeti helyén, akárhol is volt a mondatban eredetileg. Ilyenkor a kötőszó általában that.

It(be)fókuszKSZmaradék mondat
ItisBobthatI went to London with (Bob) on Tuesday
ItisLondonthatI went to (London) with Bob on Tuesday.
Itisnumber 7thatwe are waiting for (number seven).
Itwashis own colleaguesthathe couldn’t get along with (his own colleagues).
  1. It is Bob that I went to London with on Tuesday.
    Bobbal mentem Londonba kedden.
  2. It is London that I went to with Bob on Tuesday.
    Londonba mentem Bobbal kedden.
  3. It is number seven that we are waiting for.
    A hetesre várunk.
  4. It was his own colleagues that he couldn’t get along with.
    A saját kollégáival nem tudott kijönni.
London

2.3 Teljes prepozíciós szerkezetek cleftelése

Ha prepozícióval együtt fókuszáljuk a mondatrészt, akkor a kötőszóra kell figyelni. Ha van egyszavas kérdőszó, amelyre válaszul megkapjuk a fókuszált elemet (where, how, when), akkor azt használjuk, ha csak összetett kötőszóra válaszolhat az illető elem (with whom, for what, with which person stb.), akkor a legáltalánosabb megoldás a that kötőszó használata.

Fontos, hogy amennyiben egyszavas kérdőszóra válaszolhat a prepozíció nélküli szerkezet is, akkor a prepozíciót elvetjük, és csak a főnevet tartjuk meg. Erre példa az It is London where I went – nem to London, hanem csak London a fókuszált elem, de a to eltűnik (where? – to London). Ez különösen a helyhatározókra igaz. Más a helyzet azoknál a prepozíciós szerkezeteknél, ahol csak az egész szerkezettel lehet válaszolni a kérdőszóra: It is with ease that you can put this camera into your pocket. – how? – with ease.

It(be)fókuszKSZmaradék mondat
ItisLondonwhereI went (to London) with Bob on Tuesday.
ItisTuesdaywhenI went to London with Bob (on Tuesday).
Itiswith BobthatI went to London (with Bob) on Tuesday.
Itisto LondonthatI went (to London) with Bob on Tuesday.
Itisfor youthatI have bought this newspaper (for you).
Itiswith easethatyou can put this camera into your pocket (with ease).
Itison purposethatit’s got no nifty features (on purpose).
  1. It is London where I went with Bob on Tuesday.
    Londonba mentem Bobbal kedden.
  2. It is Tuesday when I went to London with Bob.
    Kedden mentem Bobbal Londonba.
  3. It is with Bob that I went to London on Tuesday.
    Bobbal mentem Londonba kedden.
  4. It is to London that I went with Bob on Tuesday.
    Londonba mentem Bobbal kedden.
  5. It is for you that I have bought this newspaper.
    Neked vettem ezt az újságot.
  6. It is with ease that you can put this camera into your pocket.
    Könnyűszerrel lehet zsebre vágni ezt a fényképezőgépet.
  7. It is on purpose that it’s got no nifty features.
    Nem véletlenül nincsenek menő szolgáltatásai.

A clefting megoldáson kívül más eszközök is rendelkezésünkre állnak az angol nyelvtanban, hogy fókuszálni vagy más módon hangsúlyozni tudjunk bizonyos mondatrészeket. Ezeket újabb oktatóanyagokban ismerheted meg.

Gyorsteszt

Ez egy egyszerű teszt ehhez az anyaghoz. További teszteket és játékokat találsz ehhez és más témákhoz is a Feladatok menüpont alatt.

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply