A befejezett igeidő áttekintése

()
Difficulty level 4/6Nehézségi szint: 4/6
B2: középszint

Ez az anyag az igeidőkről szóló sorozat része. Bevezető szinten érdemes elolvasni a Bevezetés az angol igeidőkbe című anyagot, illetve nézd át a teljes listát, ahol az egyes igeidőkről és az igeidőkhöz kapcsolódó másféle témákról is tanulhatsz.

Ez egy hosszabb anyag azoknak, akik részletesen és alaposan szeretnék áttekinteni a befejezett igeidőt. Mindenféle időben, segédigékkel, szenvedőben és különféle igeformákkal is. Azoknak ajánlom, akik már tanulták a befejezett igeidőt, és most egy nagyobb látószögből, összefoglaló és rendszerező szempontú megvilágításra vágynak.

1. A forma

A befejezett igei blokk minden esetben megkíván egy have segédigét az éppen megfelelő formájában (have, had, has, to have, having), és az ige úgynevezett harmadik alakját, szebb nevén a befejezett melléknévi vagy past participle formáját.

[have] + harmadik alak
vagy így is szoktuk jelölni: [have] + —3

Mint látod, ez minden egyes formát megmagyaráz. Angoltanulásod elején nyilván a present perfect (azaz a jelen idejű befejezett) formát tanultad meg, annak ez volt az alakja: have/has + harmadik alak. Majd a past perfect igeidőt nézted meg, annak meg ez: had + harmadik alak, s jó eséllyel külön “igeidőként” tanultad az úgynevezett future perfectet, ami meg ilyen volt: will have + harmadik alak.

Nagy segítség lenne saját magadnak, ha átlátnád, hogy ezek nem külön igeidők. Mindegyik perfect igeidő, következésképp mindegyik a fent ismertetett séma alapján épül fel formailag. Ha jelenben van, akkor nyilván jelen idejű a have segédige, s mint jól tudod, jelenben egyes szám 3. személynél külön formája van az igéknek, a have esetében ez has. Ha segédigét használsz, akkor meg tökéletesen általános szabály vezérli azt, hogy a segédige utáni ige szótári alakban szerepeljen. Tehát ha will-t használsz a mondatban, akkor a have-nek kutya kötelessége szótári alakban megjelnni – ezt is teszi: will have done. A done meg persze, hogy done, hiszen a have után, mint a sémából látod, minden esetben, kivétel nélkül harmadik alakú ige kell.

Alább azonban kissé érdekesebb formák is szerepelnek: szenvedő, gerund, infinitív és segédigés. Ezek is tökéletesen illeszkednek azonban a fenti sémába: a have segédigét kell a megfelelő formába tenned minden esetben.

Ez is tökéletesen szabálykövető jelenség: ha van segédige egy mondatban, akkor az dolgozik, a főige pedig ül a babérjain. Vagyis a nyelvtani jeleket a segédigére teszed, és nem az igére. Mint egy való világból vett segéd: szegény szerencsétlen, ő végzi a munka zömét, a mester meg learatja a babérokat. – Jó, a mester sem fölösleges éppen: ő tudja a tudnivalókat, nála van “az ész” – ahogy itt a nyelvtanban is: a jelentést magát, az esemény megnevezését a főigének köszönhetjük, ahogy a cipészmester tudásának azt, hogy a segéd ilyen kiváló topánkát hozott össze.

2. A jelentés

A befejezett igeidőből egy van, és ez az egy igeidő megjelenhet számtalan formában: jelenben, múltban, jövőre utalva (jövő idő nincs, de jövőre tudunk utalni különféle segédigékkel és egyéb nyelvi formákkal), megjelenhet szenvedőben és így tovább és így tovább. Ezekben természetesen mind megtartja az alapvető jelentéseit az igeidő. Ezek pedig nagyon röviden összefoglalva az alábbiak (részletesebb leírást találsz a perfect igeidőről szóló egyéb anyagaimban, külön a jelenről, a múltról, stb.)

2.1 Nem az esemény, hanem annak eredménye a közlendő lényege

Ezt majdnem mindig leegyszerűsítik a nyelvtanulók (és sajnos elég sokszor a nyelvtanító források is, tanárok és tankönyvek egyaránt), és nem átallják azt mondani, hogy “ha a cselekvésnek eredménye van”. Ez bolondság, részletesen lásd a “Present Perfect babonák” c. írásunkat. A helyes megfogalmazás – többek között – ez, amit fent írtunk. Más szavakkal: a beszélő nem az eseményt vagy cselekvést magát, nem annak megtörténtét vagy körülményeit akarja elmondani, hanem annak eredményére világít rá.

Ez persze így igaz jelenben, múltban, jövőben, szenvedőben, feltételesben és bármilyen egyéb nyelvtani formában.

  1. Have you found your keys yet?
    Megtaláltad már a kulcsodat?
  2. I hadn’t met anyone so intelligent before.
    Azelőtt senkivel nem tlálkotam még, aki ennyire intelligens lett volna.
  3. Everything will have been tested before actually putting the electric vehicle in to normal use.
    Mindent le fognak tesztelni, mielőtt az elektromos járművet ténylegesen használatba veszik.
  4. You will have heard of this I think.
    Szerintem erről már hallottatok.
  5. They should have asked the people about this.
    Az embereket is meg kellett volna kérdezniük erről.
  6. Having seen all the movies being nominated, I think Social Network should win.
    Miután minden Oscarra jelölt filmet láttam, szerintem a Social Network kellene, hogy nyerjen.

Vizsgáld meg a fenti példamondatokat: mindenütt arról van szó, hogy nem az eseményt magát tárja a beszélő a beszédpartnere elé, hanem annak eredményét. Azt, hogy “meg van csinálva” a dolog.

2.2 Adott időpontig már ez és ez történt – összegzés

Az adott időpont lehet a jelen pillanat, vagy a múlt vagy a jövő bármely pontja. A jelennél nem szükséges megmondani, hogy “by now, to date etc.”, miden más esetben azonban muszáj vagy ténylegesen megmondani (up to that point, until then, before X etc), vagy a szövegkörnyezettel egyértelművé tenni a helyzetet.

  1. John has been to Sweden several times.
    John már sokszor volt/járt Svédországban.
  2. Meg had never seen such a nice gentleman before.
    Meg azelőtt soha életében nem látott ilyen kedves úriembert.
  3. The Rover is expected to have experienced temperatures colder than it has ever before, and it may not survive. (NASA)
    A Rover várhatóan olyan alacsony hőmérsékleti viszonyokat fog megtapasztalni, amit még soha nem tapasztalt eddig, és lehet, hogy nem is éli túl.

2.3 Már egy ideje folyik – folyamatos befejezett helyett

Ezt a szituációt a folyamatos-befejezett igeidővel mondjuk, de ha az ige nem tehető folyamatosba, akkor nem folyamatos, tehát egyszerű perfect igeidőbe tesszük, “jobb híján”.

  1. They have been married for more than twenty years now.
    Már több mint húsz éve házasok.
  2. He had always been interested in cultures, but he started to study it seriously in his twenties.
    Mindig is érdekelték különféle kultúrák, de komolyabban csak a huszas éveiben kezdett foglalkozni vele.
  3. You will have been there for a week by then, you are not likely to have problems with the local publis transport.
    Akkorra már egy hete ott leszel, nem valószínű, hogy gondjaid lennének majd a helyi tömegközlekedéssel.

Ebben az anyagban áttekintést adunk. Ha a szabályok részletesebb ismertetésére is szükséged van, olvasd ez az erről szóló anyagainkat is (Present, perfect, Past perfect stb).

3. Befejezett igeidő segédigékkel

Bizonyára a nyelvtanítási hagyomány miatt alakult ki, hogy emlegetni szoktunk úgynevezett “future perfect” igeidőt is. Ez persze tökéletesen önkényes dolog, logikai-nyelvészeti alapja nem igazán van. Először is: az angolban nincs jövő idő (erről olvasd el a “Nincs jövőnk” c. anyagot, ha érdekel részletesebben). Másrészt a jövő időre való utalást természetesen ki tudjuk fejezni az angolban, csakhogy arra a WILL mellett számos egyéb segédige és egyéb nyelvi forma is alkalmas, ugyanannyira jól, mint a WILL, például a may, a should és mások használatával.

Akárhogy is legyen, a will have done forma igenis létezik és virul. De nem igaz az, hogy ez jövő időt jelentene mindig. Miért? Egyszerű: mert a WILL segédige nem csak arra való, hogy jövőre utaljak vele. Hanem – és talán leginkább – arra, hogy nagy fokú valószínűséget fejezzek ki vele. Hogy ez a jelenben, jövőben vagy a múltban van, az bizony már nem biztos, hogy a WILL dolga. Nézzük meg az alábbi példákat:

  1. By now many of you will have heard that on Tuesday February 22nd, Christchurch suffered an earthquake.
    Mostanára már bizonyára sokan tudjátok (már hallottátok), hogy Christchurch-öt február 22-én földrengés sújtotta.
  2. You should have asked the kids to explain what had happened.
    Meg kellett volna kérned a gyerekeket, magyarázzák meg, mi történt.
  3. They may have sent you the wrong link.
    Lehet, hogy nem jó linket küldtek neked.
  4. Dr Jackson should also have been invited, he is the most famous expert in the field.
    Dr Jacksont is meg kellett volna hívni, ő a téma leghíresebb szakértője.

A szerkezetek jelentése minden esetben logikailag kiszámítható, ha az ember már ismeri az illető segédigék alapjelentését, és ehhez hozzáveszi a perfect igeidő jelentését is.

A WILL valószínűséget jelent. A 7. mondat így ezt jelenti: valószínű hogy – és itt a perfect igeidő jelentése kell: már hallottatok róla. A should azt jelenti, “kellene, hogy; tanácsos, hogy”. Ehhez jön a “you have asked” jelentése: “már megkérted a gyerekeket” – ebből logikusan előáll a jelentés: “tanácsos, hogy az legyen a helyzet, hogy már megkérdezte a gyerekeket erre” – magyarán szólva: meg kellett volna kérned őket. A may jelentése “elképzelhető, hogy; van egy kis valószínűsége annak, hogy…”. Ez tehát: “lehet, hogy ezt és ezt küldték el”.

4. Befejezett igeidő szenvedőben

Ez a nyelvtani alakulat semmi különlegességet nem rejt, de fontosnak tartjuk felhívni a figyelmedet arra, hogy egyáltalán létezik. Kezdő hallgatók erre esetleg rácsodálkoznak, de egy másodperces csodálkozás után nyilván magad is arra a következtetésre jutsz, hogy ez természetes szerkezet.

  1. A lot of people have been invited to the wedding.
    Sok embert hívtak meg az esküvőre.
  2. You have been warned!
    Figyelmeztettelek! (szó szerint: figyelmeztetve lettél)
  3. By Saturday, all the tickets had been sold out.
    Szombattra az összes jegy elkelt (= el lett adva).
  4. They may have been hurt.
    Lehet, hogy megsérültek.

A 14. mondat pikantériája, hogy nem csak szenvedőben van, hanem egy valószínűséget kifejező segédigét is használtunk benne, és mindemellett befejezett igeidőben van. De látod, a nyelvtani jelenségeknek csak a felsorolása bonyodalmas, maga a mondat nem az.

5. Perfect Infinitive

Azt már tudod, hogy ha egy ige tárgyát újabb igével fejezzük ki, akkor ez a tárgy szerepben lévő ige lehet többféle formában. Például infinitívben is. Az érdekesség az, hogy az infinitív esetén is különbséget teszünk igeidők között – mind a négy igeidő megjelenhet inifinitív formában. Nekünk itt a perfect a lényeges, a to ige perfect infinitív formája ez: to have done.

A perfect infinitive-ről külön anyagban tanulhatsz. Itt csak pár példát idézünk fel:

  1. This place is nice to have seen, but not necessarily worth it.
    Jó ézés, hogy látta már az ember a helyet, de nem biztos, hogy meg is éri.
  2. Marie-Antoinette is supposed to have said this when she was told that the French populace had no bread to eat.
    Marie-Antoinette-ről mondják, hogy ezt mondta, amikor azt mondták neki, hogy a francia embereknek nincs mit ennie. [A “let them eat cake” (akkor egyenek kalácsot) kifejezés történetéből]

Figyelj fel rá, hogy teljesen mást jelentene mindkét fenti mondat, ha perfect helyett sima infinitív szerepelne benne: akkor jelen időt mondana, így pedig múltra utal. it is nice to see this place azt jelenti, “jó látni ezt a helyet” – tudniillik most. She is supposed to say azt mondják róla, hogy ezt mondja – most! Ez persze már nem teljesen egyezik meg a befejezett igeidő szabályaival, Marie-Antoinette-ről present perfectben bizonyosan senki sem beszélne ma angolul. Hogy a perfect igeidő sokszor egyszerűen múltat jelent, az viszont szokásos dolog például segédigék esetében is. Lásd például az alábbi pontot.

6. Befejezett igeidő feltételes módban

Feltételes módot úgy alkot az ember, hogy a főmondatban would segédigét használ, az alárendelt mellékmondatban (az úgynevezett if-esben) pedig múlt időt. Ez azonban még nem érintette a feltételes módú mondat idejét. A mellékmondat múlt ideje nem múlt időt jelent, hanem feltételes módot!

Hogyan lesz tehát múlt idejű egy feltételes módú mondat? – Úgy, hogy perfect igeidőt használok benne! Igen, mindkét tagmondatra ez a szabály érvényes. A főmondatban tehát would + perfect igeidő lesz, a mellékmondatban pedig befejezett múlt – hiszen már eleve múltban kell legyen, hogy feltételes lehessen.

Ebből persze az következik, hogy – ahogy a fenti perfect infinitive esetén – itt sem az alapszabály érvényesül: a befejezett igeidővel egyszerűen múltra utalunk.

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

()

Ha kérdést tennél fel vagy ha megvitatnál valamit az anyaggal kapcsolatban, használd a fórumot!

Mennyire tartottad hasznosnak ezt az anyagot?

Kattints a megfelelő csillagra!

Értékelések átlaga / 5. Értékelések száma:

Legyél te az első értékelő!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Leave a Reply